10TU26
15.5mm numeric tube manufactured by Tesla
The 10TU26 is a clear glass numeric endview tube manufactured by Tesla, it is similar to the german ZM1020 tubes.
| Brand / Manfacturer | Tesla |
| Same Types | |
| Likely Tyes | |
| Symbol height in mm | 15.5 |
| Characters / Symbols | 0.9 |
| Decimal point | none |
| Base / Socket | B13B |
| Starting Voltage (typ) | 170 V |
| Maintaining Voltage (typ) | 145 V |
| Current per Segment | 2mA |
| Reccomend Resistor | 12.5kOhm = 2mA |