B-59956
15.5mm numeric tube manufactured by Burroughs
The B-59956 is a clear glass numerical nixie tube manufactured by Burroughs. It can display numbers 0 to 9 and has a left decimal point. The numbers of the tube are alligned to the right side of the tube.
| Brand / Manfacturer | Burroughs |
| Same Types | |
| Likely Tyes | |
| Symbol height in mm | 15.5 |
| Characters / Symbols | 0-9 |
| Decimal point | left |
| Base / Socket | 0 |
| Starting Voltage (typ) | 170 V |
| Maintaining Voltage (typ) | 0 V |
| Current per Segment | 0mA |
| Reccomend Resistor | tested at 10kOhm |