B-6032
20.5mm symbol tube manufactured by Burroughs
The B-6032 is a clear glass endview special symbol tube manufactured by Burroughs. It is considered very rare and very odd since it can display the sine-wave symbol and an inverse version of it too. It is likely that this tube was used in digital benchtop multimeters
| Brand / Manfacturer | Burroughs |
| Same Types | |
| Likely Tyes | |
| Symbol height in mm | 20.5 |
| Characters / Symbols | M,K,R,-,+,&Omgea;sinewave |
| Decimal point | none |
| Base / Socket | B13B |
| Starting Voltage (typ) | 170 V |
| Maintaining Voltage (typ) | 145 V |
| Current per Segment | 2.25mA |
| Reccomend Resistor | 10kOhm |