CD13a
8mm numeric tube manufactured by Rodan
The CD13a is a small size numerical end-view nixie tube manufactured by Rodan. It has very small digits of only 8mm!
| Brand / Manfacturer | Rodan |
| Same Types | |
| Likely Tyes | |
| Symbol height in mm | 8 |
| Characters / Symbols | 0-9 |
| Decimal point | none |
| Base / Socket | 0 |
| Starting Voltage (typ) | 170V V |
| Maintaining Voltage (typ) | 0 V |
| Current per Segment | 2mA |
| Reccomend Resistor | tested with 10kOhm |