GR-111p
12mm numeric tube manufactured by Rodan
The GR-111P is a clear glass numeric nixie tube manufactured by Rodan. It can display the number zero to nine and has a right decimal point. The "P" indicated that this tube is designed to operate in multiplexed-design such as calculators with a high number of tubes
| Brand / Manfacturer | Rodan |
| Same Types | |
| Likely Tyes | |
| Symbol height in mm | 12 |
| Characters / Symbols | 0-9 |
| Decimal point | left |
| Base / Socket | C-17 |
| Starting Voltage (typ) | 190 V |
| Maintaining Voltage (typ) | 170 V |
| Current per Segment | 5.5mA |
| Reccomend Resistor | 5kOhm @190V, 7kOhm@200V, 18kOhm@250V, 27kOHm@300V |