NL-803
15.5mm numeric tube manufactured by National Electronics
The NL-803 is a clear glass numeric nixie tube manufactured by National Electronics. It can display numbers 0 to 9 and has no decimal point
| Brand / Manfacturer | National Electronics |
| Same Types | |
| Likely Tyes | |
| Symbol height in mm | 15.5 |
| Characters / Symbols | 0-9 |
| Decimal point | none |
| Base / Socket | RTS-11 |
| Starting Voltage (typ) | 170 V |
| Maintaining Voltage (typ) | 150 V |
| Current per Segment | 2.5mA |
| Reccomend Resistor | 8.2kOhm |