NL-875
15.5mm numeric tube manufactured by National Electronics
The NL-875 is an inverted numerical nixie tube manufactured by National Electronics. It can display numerbs 0 to nine and has a left decimal point. The tube is build for inverted mounting position.
| Brand / Manfacturer | National Electronics |
| Same Types | |
| Likely Tyes | |
| Symbol height in mm | 15.5 |
| Characters / Symbols | 0-9 |
| Decimal point | left |
| Base / Socket | RTS-14 |
| Starting Voltage (typ) | 170 V |
| Maintaining Voltage (typ) | 0 V |
| Current per Segment | 1.5mAmA |
| Reccomend Resistor | 8.2kOhm @ 170V, 35kOhm @ 250V, 52kOhm @ 300V |