TAF1093
13mm numeric tube manufactured by CSF
The TAF1093 is a red coated numerical nixie tube manufactured by CSF in France. It can display the numbers one to nine and has a right decimal point
| Brand / Manfacturer | CSF |
| Same Types | |
| Likely Tyes | |
| Symbol height in mm | 13 |
| Characters / Symbols | 0-9 |
| Decimal point | right |
| Base / Socket | B13D |
| Starting Voltage (typ) | 170 V |
| Maintaining Voltage (typ) | 140 V |
| Current per Segment | 2mA |
| Reccomend Resistor | 15kOhm |