TAU7030
13mm numeric tube manufactured by Thomson-CSF
The TAU7030 is a red coated side view nixie tube manufactured by Thomson CSF. It can display the numbers 0 to 9. There is also a version without the red coating exisiting under the same name!
| Brand / Manfacturer | Thomson-CSF |
| Same Types | |
| Likely Tyes | |
| Symbol height in mm | 13 |
| Characters / Symbols | 0 |
| Decimal point | none |
| Base / Socket | B13D |
| Starting Voltage (typ) | 170 V |
| Maintaining Voltage (typ) | 135 V |
| Current per Segment | 2mA |
| Reccomend Resistor | 17kOhm |