Unknown ( B-5442)
15mm symbol tube manufactured by Burroughs
This is a unknown type of tube manufactured by Burroughs. It can display the plus and minus sign. The plus sign has a very unusual shape. It is likely that this tubes belongs in the series of tubes were the B-5448 / B-5445 can be found
If you have any information about this tube, i would be happy to hear it
UPDATE 11/JAN/2020: I got a message with the information that this tube is a type B-5442
| Brand / Manfacturer | Burroughs |
| Same Types | |
| Likely Tyes | |
| Symbol height in mm | 15 |
| Characters / Symbols | +,- |
| Decimal point | none |
| Base / Socket | 0 |
| Starting Voltage (typ) | 170 V |
| Maintaining Voltage (typ) | 0 V |
| Current per Segment | 0mA |
| Reccomend Resistor | tested at 10kOhm |