Unknown (B-40225-AL)
7.8mm symbol tube manufactured by Burroughs
This is a unknown miniature nixie tube manufactured by Burroughs. It can display the letters A to E as well as the plus and minus sign.
If you have any information about this tube, i would be happy to hear about it
UPDATE 11/JAN/2020: I got a message an the information that this is a type B-40225-AL.
| Brand / Manfacturer | Burroughs |
| Same Types | |
| Likely Tyes | |
| Symbol height in mm | 7.8 |
| Characters / Symbols | A,B,C,D,E,+,- |
| Decimal point | none |
| Base / Socket | SK-116 |
| Starting Voltage (typ) | 170 V |
| Maintaining Voltage (typ) | 0 V |
| Current per Segment | 0mA |
| Reccomend Resistor | Tested at 10kOhm |