Z5810M
13mm symbol tube manufactured by RFT / WF
The Z5810M is a clear glass symbol nixie tube manufactured by RFT/WF. It was likely used in digital multimeters
| Brand / Manfacturer | RFT / WF |
| Same Types | |
| Likely Tyes | |
| Symbol height in mm | 13 |
| Characters / Symbols | A,F,H,S,V,&omgea;Hz,s |
| Decimal point | none |
| Base / Socket | B13D |
| Starting Voltage (typ) | 170 V |
| Maintaining Voltage (typ) | 140 V |
| Current per Segment | 2mA |
| Reccomend Resistor | 15kOhm |