ZM 1139
13mm symbol tube manufactured by Siemens
The ZM 1139 is a clear glass symbol nixie tube manufactured by Siemens. Its can display the plus and minus sign, an Ohm symbol and a sine-wave, indicating AC Voltage
| Brand / Manfacturer | Siemens |
| Same Types | |
| Likely Tyes | |
| Symbol height in mm | 13 |
| Characters / Symbols | +,-,Ω,Sine |
| Decimal point | none |
| Base / Socket | 0 |
| Starting Voltage (typ) | 170 V |
| Maintaining Voltage (typ) | 140 V |
| Current per Segment | 2mA |
| Reccomend Resistor | 15kOhm @ 170V |